Wzorce, programy i schematy myśleniowe blokadą w naszym życiu?

Wzorce myśleniowe, schematy/ programy „budujemy” odkąd się urodziliśmy. Żyjemy w świecie i w czasach, które chcą nas zaprogramować taką ilością negatywnych treści, jaką tylko możemy przyjąć. Codzienność, w której funkcjonujemy to ciągle programowanie oraz nabywanie nowych „wzorców i przekonań”, które wpływają na nasze życie na wszystkich jego poziomach.

Nasze życie, ciało, a nawet to co nam się przydarza, to projekcje mające źródło w tym, co utrzymujemy codziennie w naszej głowie. Problemy ze zdrowiem, pieniędzmi oraz trudności w związkach – są w głównej mierze projekcją naszych wzorców i ukrytych programów.

Programy i przekonania mogą nas wspierać, czego przykładem może być chociażby umiejętność jazdy samochodem. Mogą nam także przeszkadzać, doprowadzając do niezdrowych i nieprzyjemnych sytuacji w życiu. Kiedy będziemy w stanie zauważyć te określone i negatywne wzorce/programy myślowe (przekonania), otworzy się przed nami możliwość dokonania wyboru, czy będziemy robić tak jak zawsze, czy chcemy zmienić i doświadczyć czegoś innego, lepszego. Zaczynamy wtedy rozumieć, że skoro to czego doświadczamy jest wynikiem tego, co utrzymujemy w umyśle, to możemy zmienić nasze doświadczenia (zdrowie, relacje itd.) poprzez zmianę tych myśli.

blokada w głowie

To zrozumiałe, że tworzymy schematy, ale dlaczego tkwimy w nich przez długie lata?

Po pierwsze, dlatego, że należą do nas, są „nasze”, a ludzki umysł jest tak skonstruowany, że z należytą dokładnością i starannością odnosi się do naszych własnych treści. Nawet jeśli nasz „program” jest błędny, to chcemy, by był trwały i dawał oparcie. Po drugie, schemat stosuje barierę tzw. negatywnych emocji, jako ochronę przed zmianą. Kiedy myślimy schematem, czujemy np. silny lęk, smutek, poczucie zranienia, żal, rozpacz, a czasem złość. Aby to zmodyfikować, trzeba najpierw pozwolić sobie przeżyć te emocje, poczuć je, mimo że przed takim działaniem w naturalny sposób się chronimy, co w konsekwencji powoduje, że „ten” schemat nadal w nas trwa.

Jak zakończyć swoje „cierpienie” i nie tkwić już w tych negatywnych programach?

Jeśli chcesz doświadczyć czegoś nowego, warto przestać w końcu sabotować samego siebie, warto zakończyć toczący się wewnątrz siebie konflikt i nie popełniać tych samych „błędów”, nie iść cały czas tym wypracowanym przez lata negatywnym „przekonaniem”. Jeśli wykonasz niezbędną pracę i zmienisz swoje schematy/wzorce myślowe, twoje życie i to czego doświadczasz również się zmieni. Warto regularnie rejestrować istniejące w sobie „rany emocjonalne” i dbać o swoje wibracje. Nie nastąpi to z dnia na dzień, ale po pewnym czasie zauważysz znaczącą różnicę. Dbajmy o nasze myśli, ponieważ każdej z nich towarzyszy jakaś emocja i uczucie, a pozytywne myśli to przyszłe pozytywne doświadczenia.

Podnieś swoją wibrację!

Ważne jest, aby zadbać o nasze wibracje, gdyż jeśli je podniesiemy, toksyczne emocje nie są w stanie „przetrwać ani przybrać na sile”. Warto zrozumieć, że myśli tworzą emocje, emocje tworzą określone wibracje, a te przyciągają określone zdarzenia. Ty masz wpływ na swoje myśli, a co za tym idzie – towarzyszące im emocje. Uwolnij się od negatywnych emocji, a zobaczysz „małe cuda” w swoim życiu. W pierwszej kolejności warto zadbać o swoje wibracje, jak to zrobić? Zacznij od robienia rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, np. medytacja, taniec, słuchanie ulubionej muzyki, zdrowe jedzenie, sport, a może po prostu poczytania ciekawej książki albo krótki spacer? Skutecznym sposobem, aby podnieść wibracje jest tez słuchanie i pisanie afirmacji, dekretów albo np. joga.

uwolnij się od blokad

Co może pomóc w uwalnianiu negatywnych emocji i blokujących schematów?

W uwalnianiu negatywnych emocji, odkodowywaniu negatywnych i niepotrzebnych schematów/ wzorców mogą być pomocne poniższe techniki, np.:

·      Radykalne Wybaczanie (uwolnienie się od emocji bycia ofiarą)

·      praca z „wewnętrznym dzieckiem”

·      świadome i uwalniające oddychanie

·      totalna biologia – emocje, które są w nas wpływają na nasze zdrowie

·      AAA (uznanie, akceptacja, działanie) – Guy Leah (uwolnij się od toksycznych emocji)

·      praca z lękiem podczas sesji numeroterapii.

Zacznij już dziś uwalniać się od emocji, które Ci nie służą. Małymi krokami zmień swoje myśli, a co za tym idzie swoje emocje i doświadczenia. Pamiętaj, że dzięki temu jesteś w stanie zmienić swoje życie na lepsze i tego Ci właśnie z całego serca życzę!

autorka tekstu: Monika H Opioła
– numeroterapeutka współpracująca z Instytutem Numeroterapii

praca z podświadomością
× Jak możemy pomóc ?