Przeżyć żałobę po utraconym dzieciństwie

Jedna z moich uczennic, która regularnie przychodzi do mnie na sesje Numeroterapii, opowiadała mi o swoim trudnym dzieciństwie. Była małą dziewczynką, której rodzice nie byli obecni w jej życiu. Alkoholowy ojciec i mama, która często imprezowała, zostawiali ją samą w domu. Ta sytuacja zmusiła ją do dorastania zbyt szybko, zamiast cieszyć się beztroską dzieciństwa.

Zmaganie z traumą dzieciństwa. Dzieciństwo pełne samotności i tęsknoty za uśmiechem

Jej oczy szukały zauważenia od bliskich jej osób, ale w ich spojrzeniach nie było dla niej miejsca.

Musiała radzić sobie sama, dom stał się miejscem, który do dziś kojarzy jej się z samotnością. Dzieci w jej wieku wracały do miejsca w którym ktoś na nie czekał, a ona wiedziala, że musi mocno pilnować swoich kluczy, bo w razie jakby je zgubiła, będzie musiała czekać na klatce, aż późnym weczorem wróci jej mama…

samotne dziecko - trauma

Czego potrzebuje osoba pochodząca z dysfunkcyjnej rodziny?

Rodzice nie byli w stanie zaspokoić jej potrzeb emocjonalnych i fizycznych, więc musiała szukać zrozumienia gdzie indziej. Mimo tego, że była w otoczeniu ludzi, czuła się samotna i niedoceniona. Wychowywanie się w takim środowisku zawsze pozostawi ślad w psychice człowieka.

Ta dzisiaj już dorosła kobieta, miała w sobie dużo tęsknoty tej małej dziewczynki. Za czym tak tęskniła? Za beztroskim uśmiechem małego dziecka, za lekkością dziecięcych lat, które zostały jej odebrane. 

Niezrozumienie ze strony rodziców a blokada emocjonalna. Utrata kontaktu z wewnętrznym dzieckiem

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego jak mocno potrafią skrzywdzić swoje dziecko i jakie  konsekwencje będą miały ich czyny. Z czasem, w tej małej dziewczynce zaczęła wytwarzać się niechęć i blokada emocjonalna do jej rodziców. Łatwiej było zamknąć serce, niż kolejny raz narazić się na zranienie i odrzucenie.

utulenie wewnętrznego dziecka

Praca nad utuleniem wewnętrznego dziecka. Jak pomóc sobie w przezwyciężeniu traumy?

Podczas sesji numeroterapeutycznych z nią,  czuję energię tej zagubionej istoty, która nie może wziąć pełnego oddechu do życia. Wiele osób, które pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin, ma problemy z utrzymaniem kontaktu z wewnętrznym dzieckiem. Zamykają swoje serca i skupiają się na przetrwaniu, zamiast cieszyć się drobnymi przyjemnościami życia. jej rodzice przez swoje zachowanie sprawili, że jest w ciągłym stanie gotowości i zagrożenia.

Praca nad utuleniem i ukochaniem wewnętrznego dziecka jest kluczowa dla przezwyciężenia traumy. Dzięki temu można zacząć budować zdrowe relacje z innymi ludźmi oraz cieszyć się drobnymi radościami, które przynoszą uśmiech na twarz. Pomału nasza praca zaczęła przynosić widoczną poprawę w jej życiu. 

Jeszcze chwilę temu w jej sercu było morze niewypłakanych łez…

Widoczna poprawa i odnalezienie blasku w życiu po trudnych doświadczeniach

Tak dużo niewypłakanych łez, które siedziały w niej przez tyle lat…  A dzisiaj?

Jest niezazleżną, twardo stąpającą po ziemi kobietą, która z sesji na sesje ma w sobie coraz więcej uśmiechu i blasku.

Żałoba po utracie dzieciństwa jest procesem długotrwałym i wymagającym, ale zawsze warto włożyć w niego wysiłek, żeby przekroczyć swoje ograniczenia i zacząć cieszyć się życiem na nowo.

Tamta mała dziewczynka zrozumiała, że każde doświadczenie było jej potrzebne właśnie po to, żeby mogła wzrastać w ziemskiej podróży zwanej życiem. <3

autorka tekstu: Małgorzata Cylwik
– numeroterapeutka współpracująca z Instytutem Numeroterapii

Sesja numeroterapii - umów się!
× Jak możemy pomóc ?