Poczucie własnej wartości

Dlaczego to tak istotny aspekt? 

Ponieważ stanowi kluczowy czynnik, który wpływa na jakość naszego życia oraz zdolność osiągania satysfakcji. Jest kluczowe również dla rozwoju i radzenia sobie z trudnościami i życiowymi problemami.

Czym więc jest poczucie własnej wartości?

To wszystko to, co człowiek wie, co myśli o sobie i to jak się z tą wiedzą ma. Potocznie mówiąc, poczucie własnej wartości określa czy czujesz się dobrze, w porządku, wystarczający, dokładnie taki jaki jesteś.

I tutaj potrzebujemy uszczegółowienia. Ponieważ, to że jestem „OK” nie znaczy, że nie mam pracować nad sobą i się nie rozwijać. Położyć się i czekać, aż przyjdzie do mnie szczęście. To poczucie bycia „ok” odnosi się do świadomości, że jestem wartością – samą w sobie. I na to poczucie nie muszę zasługiwać. Nie zależy ono od moich osiągnięć, czy uznania innych osób. 

poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości często rodzi się w kryzysie. 

To właśnie trudne sytuacje często skłaniają nas do zajrzenia głębiej. Zastanowienia się dlaczego zachowałam/zachowałem się właśnie tak, a nie inaczej? Skąd moje schematy, przeświadczenia, mechanizmy? To właśnie ten moment, w którym zaczynamy poznawać prawdę o sobie i ten moment w którym decydujemy co z tą wiedzą zrobimy.

Wysokie poczucie własnej wartości podpowie: „Być może tym razem się nie udało. Nie zachowałeś się najlepiej. Ale to świetna lekcja! Już wiesz, czego nie robić, by w przyszłości nie znaleźć się w takiej sytuacji.”

Jeśli natomiast nasze poczucie własnej wartości kuleje, skierujemy do siebie raczej krytyczny przekaz w stylu „Jesteś beznadziejny. Do niczego się nie nadajesz. Nawaliłeś.”

Wiele czynników może wpływać na to, co o sobie dziś myślimy. Jednym z nich jest nasze dzieciństwo. Nasza podświadomość koduje różne sytuacje emocjonalne, a zwłaszcza jeśli są one powtarzane, czy to w domu, w szkole, czy w gronie przyjaciół. Jeśli słyszymy nieustanną krytykę, porównywanie do innych lub jesteśmy wyśmiewani, to z pewnością ma to ogromny wpływ na nasze życie i zdolności do osiągnięcia sukcesu oraz odczuwania radości z życia. 

kryzys terapia niskie poczucie własnej wartości

Pamiętam jak podczas pracy na jednej z sesji numeroterapeutycznych z klientem, kiedy pracowaliśmy z przekonaniami dotyczącymi pieniędzy, nagle wypłynął temat samooceny. Okazało się, że ciągle słyszane zdania krytyki od ojca: „ Z takim podejściem to ty nic nie osiągniesz w życiu, tylko rowy będziesz mógł kopać” odcisnęły mocne piętno na poczuciu własnej wartości, do tego stopnia, że wpływały na odnoszenie sukcesów zawodowych w dorosłym życiu mojego klienta. 

Dzienniczek sukcesów

Dlatego praca nad podniesieniem poczucia własnej wartości jest ważnym elementem. Zaczęliśmy od założenia dzienniczka sukcesów, gdzie okazało się jak wiele sukcesów jest już na koncie, a nad kolejnymi stopniowo pracowaliśmy. Wspieraliśmy to afirmacjami i dekretami. Po kilku tygodniach wspólnej pracy nad zmianą zapisanych kodów w podświadomości okazało się, że awans, który wydawał się nieosiągalny, nagle stał się realny. Jestem przekonana, że to dopiero początek w stawianiu odważnych życiowych kroków pełnych wiary w swoje możliwości.

Czas i proces zmian jest bardzo indywidualny, ale jak widzisz – korzyści, które można osiągnąć wpływają na różne obszary życia. 

 AUTORKA: Anna Miśta, NUMEROTERAPEUTKA

                               

numeroterapia terapeuta
× Jak możemy pomóc ?