Jeśli facet wypomina Ci, że za mało robisz, poszukaj przyczyny w sobie!

Jak działa zasada lustra i dlaczego czasem nas to wkurza?

Czy słyszałaś kiedyś o zasadzie lustra? Prawdopodobnie zetknęłaś się z tym pojęciem, ale jak działa ona w praktyce? Postaram Ci się to przedstawić na kilku przykładach z życia.

Wierzę, że wszyscy, którzy pojawiają się na naszej drodze, są naszymi nauczycielami – zwłaszcza partner, który pokazuje nam to, co w nas wymaga poprawy. Poprzez swoje zachowanie odbija to, co jest w nas – zasada lustra działa właśnie w ten sposób, że widzisz u innych to, co masz w sobie. Jeśli np. irytuje Cię, gdy ktoś mówi za głośno, zastanów się, dlaczego tak reagujesz. Być może ktoś kiedyś zwrócił się do Ciebie w ten sposób i Ty stłumiłaś swoje naturalne zachowanie. Możliwe, że ktoś Cię zawsze uczył, że powinnaś być cicha, i teraz irytuje Cię zawsze, gdy ktoś mówi za głośno.

Zasada lustra w związku – nasze odbicie w partnerze

Pewna wspaniała kobieta, zmęczona ciągłymi wypominkami ze strony partnera, że nie sprząta wystarczająco dokładnie, zrozumiała, że jej partner jedynie odbijał to, co ona sama sobie wypominała. Zawsze uważała swoją pracę w domu za mniej ważną niż pracę partnera, ponieważ nie przynosiła ona fizycznych pieniędzy. Jednak, gdy zaczęła zastanawiać się, co ta sytuacja jej pokazuje, zaczęła zmieniać swoje myślenie i uzdrawiać swoje wzorce.

Poprzez swoje zachowanie, partner ujawnia nam to, co w nim wywołuje nasze negatywne emocje oraz to, co do nas mówi lub o co się czepia. Zasada lustra działa w ten sposób, że partner odbija nam to, co jest w nas. Uświadomienie sobie tego faktu, zaakceptowanie i zrozumienie, dlaczego tak jest, to połowa sukcesu, a nawet więcej.

W tym przykładzie, partner wypominał kobiecie brak dbałości o porządek, ponieważ ona sama była surowa wobec siebie, uważając, że nie stara się wystarczająco mocno. Dodatkowo, nie doceniała swojej pracy i przekonywała siebie samą, że praca domowa jest mniej ważna, ponieważ nie przynosi bezpośrednio pieniędzy. Jednak krok po kroku, kobieta zaczęła dostrzegać i uzdrawiać swoje wzorce myślowe w tym temacie, co doprowadziło do poprawy sytuacji.

Zasada lustra to informacja dla Ciebie o Tobie!

Patrzenie na świat przez pryzmat zasady lustra pozwala nam zrozumieć, że to, co się z nami dzieje, jest tylko odbiciem nas samych. Jeśli coś nas boli, to znaczy, że warto się temu przyjrzeć. Jeśli ktoś nas krytykuje, to znaczy, że mamy w sobie coś do poprawy. A jeśli ktoś nam mówi, że mogliśmy zrobić coś inaczej, a nas to nie porusza, to znaczy, że to nie dotyczy nas, tylko tej osoby.

Zapraszając do swojego życia nauczycieli, którzy pomagają nam odkrywać i naprawiać nasze błędy, możemy zacząć rozwijać się w kierunku lepszego życia. Kiedy otrzymujemy od nich lekcję, sytuacja się zmienia. Jeśli jednak nie odkryjemy, co trzeba naprawić, nie zrozumiemy lekcji, ta będzie się powtarzać w naszym życiu, w różnych okolicznościach i z różnymi ludźmi – te same problemy będą pojawiać się w naszym życiu, tylko w innych okolicznościach.

Jeśli Twój partner ciągle Cię krytykuje, zastanów się, co tobie pokazuje o Tobie samej? Jeśli zachowanie partnera Cię denerwuje, zastanów się, dlaczego tak się dzieje?

Jeśli jego zachowanie Cię drażni, warto poszukać przyczyn w sobie. Jeśli Cię ignoruje, warto zastanowić się, gdzie my sami ignorujemy siebie. Jeśli Cię pomija, pomyśl, gdzie Ty pomijasz siebie?

Możemy zmienić partnera, ale jeśli nie zrozumiemy naszych wzorców i nie uzdrowimy ich, to bardzo prawdopodobne, że spotkamy kolejną osobę, która będzie traktować nas w podobny sposób. Warto również pamiętać, by nie uzależniać swojej wartości od innych ludzi, ponieważ wszystko, czego potrzebujemy, jest już w nas. Moc jest w Tobie!

autorka tekstu: Dorota O Kasztelan
– numeroterapeutka współpracująca z Instytutem Numeroterapii

× Jak możemy pomóc ?